Saltar para conteúdo

Government Composition

Government Composition

António Costa
Prime Minister
Period in office:
2015-11-26 until the current date
Augusto Santos Silva
Minister of Foreign Affairs
Period in office:
2015-11-26 until the current date
Mariana Vieira da Silva
Minister of the Presidency and of Administrative Modernisation
Period in office:
2019-02-18 until the current date
Mário Centeno
Minister of Finance
Period in office:
2015-11-26 until the current date
João Gomes Cravinho
Minister of National Defense
Period in office:
2018-10-15 until the current date
Eduardo Cabrita
Minister of Internal Administration
Period in office:
2017-10-21 until the current date
Francisca Van Dunem
Minister of Justice
Period in office:
2015-11-26 until the current date
Pedro Siza Vieira
Minister in the Cabinet of the Prime Minister and of Economy
Period in office:
2018-10-15 until the current date
Graça Fonseca
Minister of Culture
Period in office:
2018-10-15 until the current date
Manuel Heitor
Minister of Science, Technology and Higher Education
Period in office:
2015-11-26 until the current date
Tiago Brandão Rodrigues
Minister of Education
Period in office:
2015-11-26 until the current date
José António Vieira da Silva
Minister of Labour, Solidarity, and Social Security
Period in office:
2015-11-26 until the current date
Marta Temido
Minister of Health
Period in office:
2018-10-15 until the current date
Nelson de Souza
Minister of Planning
Period in office:
2019-02-18 until the current date
Pedro Nuno Santos
Minister of Infrastructure and Housing
Period in office:
2019-02-18 until the current date
João Pedro Matos Fernandes
Minister of Environment and Energy Transition
Period in office:
2018-10-15 until the current date
Luís Capoulas Santos
Minister of Agriculture, Forestry and Rural Development
Period in office:
2015-11-26 until the current date
Ana Paula Vitorino
Minister of Sea
Period in office:
2015-11-26 until the current date
Duarte Cordeiro
Secretary of State Assistant to the Prime Minister and of Parliamentary Affairs
Period in office:
2019-02-18 until the current date
Ana Paula Zacarias
Secretary of State of European Affairs
Period in office:
2017-07-14 until the current date
Teresa Ribeiro
Secretary of State of Foreign Affairs and Cooperation
Period in office:
2015-11-26 until the current date
 José Luís Carneiro
Secretary of State of Portuguese Communities Abroad
Period in office:
2015-11-26 until the current date
Eurico Brilhante Dias
Secretary of State of Internationalization
Period in office:
2017-07-14 until the current date
Tiago Antunes
Secretary of State of the Presidency of the Council of Ministers
Period in office:
2019-02-18 until the current date
Luís Goes Pinheiro
Secretary of State Assistant and of Administrative Modernisation
Period in office:
2019-02-18 until the current date
Rosa Monteiro
Secretary of State of Citizenship and Equality
Period in office:
2019-02-18 until the current date
Ricardo Mourinho Félix
Secretary of State Assistant and of Finance
Period in office:
2017-02-06 until the current date
António Mendonça Mendes
Secretary of State of Tax Affairs
Period in office:
2017-07-14 until the current date
 João Leão
Secretary of State of Budget
Period in office:
2015-11-26 until the current date
Maria de Fátima Fonseca
Secretary of State of Public Administration and Public Employment
Period in office:
2017-07-14 until the current date
Álvaro Novo
Secretary of State of the Treasury
Period in office:
2017-02-06 until the current date
Ana Santos Pinto
Secretary of State of National Defense
Period in office:
2018-10-17 until the current date
 Isabel Oneto
Secretary of State Assistant and of Internal Administration
Period in office:
2017-10-21 until the current date
José Artur Neves
Secretary of State of Civil Protection
Period in office:
2017-10-21 until the current date
 Carlos Miguel
Secretary of State of Local Administration
Period in office:
2017-10-21 until the current date
Helena Mesquita Ribeiro
Secretary of State Assistant and of Justice
Period in office:
2015-11-26 until the current date
Anabela Pedroso
Secretary of State of Justice
Period in office:
2015-11-26 until the current date
João Neves
Secretary of State of Economy
Period in office:
2018-10-17 until the current date
 Ana Mendes Godinho
Secretary of State of Tourism
Period in office:
2018-10-17 until the current date
João Torres
Secretary of State of Consumer Protection
Period in office:
2018-10-17 until the current date
João Catarino
Secretary of State of Territorial Development
Period in office:
2018-10-17 until the current date
 Ângela Ferreira
Secretary of State of Culture
Period in office:
2018-10-17 until the current date
João Sobrinho Teixeira
Secretary of State of Science, Techonology and Higher Education
Period in office:
2018-10-17 until the current date
Alexandra Leitão
Secretary of State Assistant and of Education
Period in office:
2015-11-26 until the current date
João Costa
Secretary of State of Education
Period in office:
2015-11-26 until the current date
João Paulo Rebelo
Secretary of State of Youth and Sport
Period in office:
2016-04-14 until the current date
 Miguel Cabrita
Secretary of State of Employment
Period in office:
2015-11-26 until the current date
Cláudia Joaquim
Secretary of State of Social Security
Period in office:
2015-11-26 until the current date
Ana Sofia Antunes
Secretary of State of Inclusion of Persons with Disabilities
Period in office:
2015-11-26 until the current date
Francisco Ramos
Secretary of State Assistant and of Health
Period in office:
2018-10-17 until the current date
Raquel Duarte
Secretary of State of Health
Period in office:
2018-10-17 until the current date
Maria do Céu Albuquerque
Secretary of State of Regional Development
Period in office:
2019-02-18 until the current date
Alberto Souto de Miranda
Secretary of State Assistant and of Communications
Period in office:
2019-02-18 until the current date
Jorge Delgado
Secretary of State of Infrastructure
Period in office:
2019-02-18 until the current date
Ana Pinho
Secretary of State of Housing
Period in office:
2019-02-18 until the current date
José Mendes
First Secretary of State for Mobility
Period in office:
2018-10-17 until the current date
João Ataíde
Secretary of State of Environment
Period in office:
2019-04-11 until the current date
Célia Ramos
Secretary of State of Spatial Planning And Nature Conservation
Period in office:
2018-10-17 until the current date
João Galamba
Secretary of State of Energy
Period in office:
2018-10-17 until the current date
 Luís Medeiros Vieira
Secretary of State of Agriculture and Food
Period in office:
2015-11-26 until the current date
 Miguel João de Freitas
Secretary of State of Forestry and Rural Development
Period in office:
2017-07-14 until the current date
José Apolinário
Secretary of State of Fisheries
Period in office:
2015-11-26 until the current date